Vedecká konferencia o holokauste

02. 09. 2015

Vedecké špičky zo Slovenska si na vedeckej konferencii v Žiline uctili príchod medzinárodnej skupiny nadšencov, ktorí za šesť dní pešo prešli stoštyridsať kilometrov z Osvienčimu do Žiliny. Po rovnakej trase v apríli 1944 utekali slovenskí Židia Vrba a Wetzler, aby podali správu o zverstvách nacizmu. Na konferencii odznelo, že nielen nemeckí nacisti, ale aj samotní Slováci sú zodpovední za vyvezenie vyše sedemdesiattisíc slovenských občanov – Židov zo Slovenska do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny.

Rozhlasová stanica Regina_logo(27. 08. 2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 11/16; Michal Katuška, Marína Debnárová)

Marína Debnárová, moderátorka: „Nielen nemeckí nacisti, ale aj samotní Slováci sú zodpovední za vyvezenie vyše sedemdesiattisíc slovenských občanov – Židov zo Slovenska do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Aj to sú výstupy vedeckej konferencie o holokauste v Žiline. Vedecké špičky zo Slovenska si takto uctili príchod medzinárodnej skupiny nadšencov, ktorí za šesť dní pešo prešli stoštyridsať kilometrov z Osvienčimu do Žiliny. Po rovnakej trase v apríli 1944 utekali slovenskí Židia Vrba a Wetzler, aby podali správcu o zverstvách nacizmu."

Michal Katuška, redaktor: „Slovensko ako jediná krajina platila za transport každého vlastného Žida päťsto ríšskych mariek, ostatné krajiny nie. Mnohé dokonca vývoz vlastných občanov odmietli. Historik Eduard Nižňanský."

Eduard Nižňanský, historik: „Ten tlak nacistického Nemecka nebol taký, že alebo ich dáte alebo pôjdete ku stene. Ako to chceli mnohé elity ľudácke po druhej svetovej vojne vravieť, že teda my alebo oni, tak otázka nestála."

Michal Katuška: „Čo robili obyvatelia? Verili propagande, že Židia idú pracovať? Napríklad vtedajší novinár, Nemec Fritz Fiala napísal reportáž z Auschwitzu. Píše v nej, že sa nikde nemali lepšie, že majú vlastné náboženské obrady, samosprávu a je im dobre. Arizácia a silné antižidovské zákony na Slovensku však veľa naznačovali. Monika Vrzgulová, Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied."

Monika Vrzgulová, Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied: „Samotní pamätníci formulujú tie spomienky tak, že hovoria: keď sme videli ako sa k nim správajú, ako ich ešte na stanici okrádajú, tak sme si hovorili, nemôže ich čakať nič dobré. Z oficiálnych zdrojov vieme, že nebol žiaden verejný protest, keď sa pomáhalo, pomáhalo sa tak, že o tom nevedeli ani najbližší."

Michal Katuška: „Alfred Wetzler a Rudolf Vrba spísali po hrdinskom úteku tridsaťdvastranovú správu o vyvražďovaní v Osvienčime. Svedectvo nebolo prvé. Len z Auschwitzu ušlo šesťstošesťdesiatsedem väzňov. Ich svedectvá však boli spochybňované. Vrbovo s Wetzlerovým nie štyristotisícový transport maďarských Židov napriek tomu nezastavili. Manželka Rudolfa Vrbu Gerta Vrbová."

Gerta Vrbová, manželka Rudolfa Vrbu: „Prečo nebola správa tlmočená ľuďom, maďarským Židom, aby sa mohli zachrániť? To je otázka, ktorá je dodnes veľmi dôležitá."

Michal Katuška: „Napriek tomu má ich odkaz pre dokumentovanie hrôz holokaustu veľký odkaz. Historik Ivan Kamenec."

Ivan Kamenec, historik: „Zároveň nesie etické posolstvo v tom zmysle, že žiadna politická moc páchajúca zlo sa nikdy nemôže domnievať, že jej činy a zločiny budú navždy utajené."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač