Zatmenie Mesiaca

28. 09. 2015

Po štyroch rokoch sme boli svedkami úplného zatmenie Mesiaca. Pre bežných ľudí jeden z najkrajších astronomických úkazov, ktorý nastal 28. 9. 2015 (pondelok) nadránom. Astronóm Julo Koza zo Slovenskej akadémie vied hovorí aj o ďalších faktoroch pondelkového zatmenia pre Rozhlasovú stanicu Slovensko.

logo Rádio Slovensko(27. 09. 2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 13/0; Laura Kellöová  a  Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Po štyroch rokoch budeme môcť pozorovať úplné zatmenie Mesiaca a to už v skorých ranných hodinách. Zatmenie bude výnimočné aj tým, že okrem splnu bude Mesiac k Zemi najbližšie."

Laura Kellöová, redaktorka: „Zatmenie Mesiaca nastáva v čase, keď sa nachádza v splne a v jednej línii so Zemou a Slnkom. Zároveň je tiež v tieni našej planéty. V pondelok nadránom bude Mesiac pomerne nízko nad horizontom a pozorovateľom sa bude zdať o štrnásť percent väčší a až o tridsať percent jasnejší. Astronóm Julo Koza zo Slovenskej akadémie vied hovorí aj o ďalších faktoroch pondelkového zatmenia."

Julo Koza, astronóm: „Mesiac bude relatívne uhlovo väčší, ako pri bežnom splne. A zároveň jeho červenkasté sfarbenie je dôsledok rozptylu slnečného svetla v atmosfére Zeme."

Laura Kellöová: „Úplná fáza tohtoročného zatmenia potrvá sedemdesiattri minút. Pozorovanie Mesiaca je možné voľným okom. Zatraktívniť si ho však môžeme turistickým či poľovníckym ďalekohľadom. Ideálny čas pre pozorovateľov na Slovensku je pri priaznivom počasí medzi pol piatou až piatou hodinou ráno. Pokračujme astronóm Julo Koza."

Julo Koza: „V tomto okamihu bude Mesiac ponorený úplne najhlbšie v geometrickom tieni našej zeme a z toho dôvodu bude aj najtmavší, to bude vlastne najzaujímavejšia časť celého úkazu."

Laura Kellöová: „Tohtoročné úplné zatmenie Mesiaca bude prístupné aj na internete. Takzvaný krvavý Mesiac sa na oblohe objaví najbližšie v júli 2018."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač